Rok szkolny 2005/2006
Zakończenie roku szkolnego

35 lecie
REGIONALNEGO ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA "TURSKO"

 

Wizyta w Gütersloh

W dniach 7-14 czerwca 2006r. miała miejsce kolejna wizyta w Gütersloh W grupie osób, które wyjechały do Gütersloh znaleźli się:
Adam Jakubek, Ewelina Durska, Joanna Szymkowiak, Joanna Szczepańska, Natalia Jarmuż, Angelika Wierzbicka, Kamila Bruzi, Katarzyna Glinkowska, Ilona Peszke, Izabela Kaźmierczak, Monika Wojtkowiak, Kamila Zając oraz opiekunowie pani Magdalena Liskowska i pan Jacek Borzymowski. W programie pobytu znalazły się: zwiedzanie fabryki Miele, gdzie produkuje się sprzęt gospodarstwa domowego, wycieczka do Kolonii i zwiedzanie Starego Miasta, wyjazd do Paderborn i zwiedzanie muzeum Siemens-Nixdorf. Uczniowie mieli też okazję obejrzeć pracownie kształcenia zawodowego a nawet samodzielnie wykonać drobne pamiątki: w warsztatach stolarskich słońca i papugi z drewna, w warsztatach obróbki metalu figury geometryczne z metalu, w ogrodzie wieńce z bukszpanu a w kuchni babeczki czekoladowe z owocami. Popołudnia uczniowie spędzali na basenie, przy wspólnym grilowaniu z kolegami i koleżankami z Niemiec oraz na spacerach po mieście.
Z pobytu w Gütersloh powstał dziennik z podróży, w którym szczegółowo został opisany każdy dzień tej niezwykle udanej wycieczki. W czasie pobytu w Niemczech omówione zostały też kwestie organizacji pobytu młodzieży z ZSUG w ramach kolejnego stażu w ramach programu Leonardo da Vinci "Wyrównywanie standardów w opiece społecznej nad ludźmi starszymi i niepełnosprawnymi".
Zaplanowano pobyt dla 2 grup dwunastoosobowych w 2007r.

Magdalena Liskowska

APEL 3 MAJOWY

28.04.2006 o godzinie 10.30 odbył się uroczysty apel poświęcony 215 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Apel został przygotowany przez Olge But-Będzieszak i Roberta Kuźduba. Dekoracje zostały przygotowane przez Beatę Chatlińską i Joannę Radną. W apelu brały udział uczennice z klasy II clp : Czajczyńska Magdalena , Kozłowicz Daria, Matyniak Julia, Mikołajczak Patrycja, Nawrocka Agnieszka, Rupiczka Magdalena, Wolińska Marlena, Zaworska Naralia.

Olga But - Będzieszak

Wielkopolskie Dni Stop Uzależnieniom 28.05 - 02.06 2006

28 maja 2006 - spływ kajakowy

29 maja 2006 - Sąd nad tłuszczami

29 maja 2006
Uzależnienie od odchudzania spotkanie z panią dietetyk dr Elżbietą Konieczną

29 maja 2006
Spotkanie z przedstawicielem Policji D.Zawistowskim na temat uzależnień

29 maja 2006
wycieczka do Grodzca - farma spędzania wolnego czasu

30 maja 2006
Sztuka odmawiania – lekcje wychowawcze w klasach

30 maja 2006
Bieg na orientację jako forma spędzania wolnego czasu - PLANTY

31 maja 2006
Rajd rowerowy szkolnego klubu LOP

31 maja 2006
prezentacja w Marszewie programu artystycznego

1 czerwca 2006
We wszystkich klasach - odbyły się lekcje wychowawcze na temat uzależnień

1 czerwca 2006

Szkolny dzień sportu pod hasłem:
„SPORT – FORMA SPĘDZENIA WOLNEGO CZASU BEZ UŻYWEK”

1 czerwca 2006
Prezentacja zdrowej żywności

1 czerwca 2006
Konkurs plastyczny „UZALEŻNIENIOM - STOP”

Ewelina Czajczyńska

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

W dniu 28 kwietnia 2006 roku odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego przez uczniów klas trzecich Liceum Profilowanego, Technikum Żywienia dla Dorosłych, klasy czwartej Liceum Zawodowego dla Dorosłych oraz II klasy Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego w której uczestniczyli pani dyrektor mgr Iwona Kałużna oraz zaproszeni goście pan Michał Karalus - Starosta Pleszewski, pan Bronisław Woźniak - Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu oraz pan Paweł Bogacz - przewodniczący Rady Rodziców przy ZSUG.
Głównym punktem uroczystości było wręczenie uczniom świadectw ukończenia szkoły oraz nagród książkowych. Wśród nagrodzonych znaleźli się :
z klasy III alp
Grocholska Katarzyna za osiągnięcia w Konkursie Wiedzy o Niemczech, za wzorowe zachowanie i dobre wyniki w nauce: Grabarek Ewa, Witkowska Sylwia, Fajka Katarzyna
z klasy III blp
Za wzorowe zachowanie i bardzo dobre wyniki w nauce:
Marta Derezińska, Anna Matysiak, Agnieszka Graczyk, Katarzyna Sobczak za działalność w Klubie Europejczyka
z klasy III clp
Natalia Witkowska za bardzo dobre wyniki w nauce, Maciej Biernacki za osiągnięcia w Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej
z klasy II ulo
Za dobre wyniki w nauce Łukasz Każmierski, Michał Bandosz
z klasy III TZ
Radoszewska Betata , Grzegorz Szymanik , Ewa Michalska za dobre wyniki w nauce
z klasy III LH
Ewa Andrzejewska, Milena Kałuzna, Nina Sikora, Elżbieta Kucharska, Magdalena Jasińska za dobre wyniki w nauce
z klasy IV LZD
Monika Olender, Tokarska Dorota, Kuś Grzegorz, Marcin Kowalczykiewicz za dobre wyniki w nauce,
Za wybitne osiągnięcia sportowe oraz reprezentowanie szkoły na zwodach sportowych nagrody otrzymali; Łukasz Waliszewski, Dominik Bartosik, Tomasz Mielcarek, Dominik Melka

P.Kula/J.Radna

DNI ZIEMI

27.04.06r.- sadzenie drzew na terenach spacerowych, wewnętrznych szpitala w Pleszewie.
Akcja prowadzona w ramach nasadzeń Dnia Ziemi. Udział wzięli uczniowie klas pierwszych liceum profilowanego(Ia,Ib), członkowie Klubu Ekologicznego LOP przy ZSUG. Efektem działań było nasadzenie ok.700 drzew i krzewów.

28.04.06r.-Obchody Dnia Ziemi prowadzone przez Nadleśnictwo Taczanów- Taczanów Wigwam- spotkanie organizowane przez Klub Ekologiczny LOP przy ZSUG , Szkołę Podstawową w Tarzanowie . Udział wzięło 70 uczniów obu szkół.( IIalp, IId, klasy SP Taczanów )

27.04.06r.- Wykład w ZSUG , w ramach konkursu : "Edukacja Leśna" . wykład prowadził nadleśniczy z Nadleśnictwa Taczanów - wykład obejmował charakterystykę drzewostanu lasów oraz zagrożenia jakie niesie z sobą człowiek.

G.Kwiatek

ZAWODY PÓŁFINAŁOWE W PIŁCE NOŻNEJ

W dniu 27 kwietnia o godzinie 10.00 zostały rozegrane zawody półfinałowe Rejonu Kalisz w Piłce Nożnej chłopców, w którym miedzy innymi udział wzięły drużyny z następujących szkół : Zespołu Szkół w Opatówku, Zespołu Szkół nr 2 z Ostrzeszowa , Zespołu Szkół Budowlano Energetycznych z Ostrowa Wlkp., Zespołu Szkół Transportowo Elektrycznych z Ostrowa Wlkp., Zespołu Szkół Usługowo Gospodarczych z Pleszewa

A.Hyżyk

XIII Mistrzostwa w Tenisie Stołowym


24 kwietnia 2006 roku w Poznaniu obyły się XIII Mistrzostwa w Tenisie Stołowym Szkół im. Hipolita Cegielskiego w których drużyna reprezentująca Zespół Szkół Usługowo-Gospodarczych w składzie Edyta Tyda , Adam Kaczorowski, Michał Kuźniacki zajęła II miejsce drużynowo. Jednocześnie odbyły się eliminacje indywidualne w których Edyta Tyda zajęła II miejsce, Adam Kaczorowski zajął VII miejsce
Michał Kuźniacki zajął V miejsce w klasyfikacji końcowej

G.Gałuszka

Demokracja czeka na Twój głos

24 kwietnia 2006r. w ramach projektu Demokracja czeka na Twój głos! Młody obywatel w Europie w naszej szkole odbył się Dzień europejskiej edukacji obywatelskiej. Celem tego projektu było zwiększenie świadomości obywatelskiej. Dzień ten rozpoczęliśmy od seminarium z udziałem eksperta Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli .Ekspert przybliżył uczniom zasady funkcjonowania samorządów terytorialnych..

Od godz.10.00 rozpoczęła się gra Wybory była to symulacja wyborów samorządowych
Uczniowie klas I i II liceum profilowanego zostali podzieleni na 12 grup .Tworzyli oni Komitety Wyborcze poszczególnych partii np. Komitet Zielonych lub Komitet Nacjonalistów, oraz Komisje Wyborczą i Dziennikarzy.
Komisja Wyborcza ustaliła ordynację wyborczą ( bazowała ona na prawdziwej ordynacji samorządowej).
Od godz. 11.00 rozpoczęła się kampania wyborcza oraz rejestracja kandydatów (zbieranie podpisów, min. 40 - nr legitymacji, imię nazwisko, podpis). Kolejnymi punktami Dnia europejskiej edukacji obywatelskiej były konferencje prasowe mediów i rzeczników prasowych komitetów oraz debata kandydatów prowadzona przez dziennikarzy. Po głosowaniu nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w symulacji wyborów samorządowych- na zakończenie zajęć zapewnili o swoim uczestnictwie w wyborach.

W czasie symulacji wyborów odbywały się równocześnie warsztaty dla nauczycieli z zakresu edukacji obywatelskiej prowadzone przez przedstawiciela Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Projekt był realizowany przy współpracy Komisji Europejskiej, Fundacji Konrada Adenauera, Fundacji Schumana w Paryżu, Fundacji Edukacji Rynku Kapitałowego.

Maria Rzepka

Kolejny sukces Katarzyny

Wielkopolskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Junge Union Sachsen-Anhalt z Magdeburga (Niemcy) zorganizowały w roku 2006 drugą edycję Konkursu Wiedzy o Niemczech i Języku Niemieckim "Niemcy - bez tajemnic" - tym razem na szczeblu ogólnopolskim. Pierwszą edycję konkursu - w roku 2005 wygrała uczennica naszej szkoły Katarzyna Grocholska. Nagrodą był wakacyjny wyjazd do Bawarii. Nic więc dziwnego, że Kasia była jedną z faworytek drugiej edycji. 4marca 2006 we Wrześni, przy silniejszej konkurencji, udało jej się zdobyć 2 miejsce, premiowane awansem do finału ogólnopolskiego, nagrodzone zaś wspaniałą wieżą hi-fi.

W dniach 7 - 9 kwietnia 2006 odbył się we Wrześni finał ogólnopolski, w którym Katarzyna dowiodła swych nieprzeciętnych umiejętności językowych i zajęła 2 miejsce wśród najlepszych uczniów województw: Mazowieckiego, Wielkopolskiego i Zachodniopomorskiego. Poza satysfakcją z osiągniętego wyniku, wróciła do domu z odtwarzaczem DVD. Komisja konkursu, zachwycona umiejętnościami językowymi Kasi, zaprosiła ją do pełnienia funkcji pośrednika językowego podczas międzynarodowego obozu na Mazurach w lipcu tego roku.

Nie są to jedyne sukcesy naszej uczennicy: w roku szkolnym 2004/05 jako jedyna uczennica z naszego powiatu zakwalifikowała się do wojewódzkiego etapu olimpiady języka niemieckiego. Swoją przyszłość wiąże Kasia oczywiście z językiem niemieckim - od października zamierza studiować germanistykę.

Jacek Borzymowski


Poznański czerwiec 56

Do konkursu zgłosiły się następujące szkoły:
Kategoria gimnazjum:
- Zespół Szkół Publicznych Nr 1 Pleszew ( opiekun - Izabella Kowańska, uczniowie - Nadia Cierniak, Joanna Śmigielska, Joanna Jasicka ),
- Zespół Szkół Publicznych Nr 2 Pleszew, ( opiekun - Kaczmarek Magdalena, uczniowie - Magdalena Rogala, Marcin Szymczak, Marcin Katarzyńsk),
- Zespół Szkół Publicznych Nr 3 Pleszew ( opiekun - Rita Musielak, uczniowie - Barbara Zawistowska, Mateusz Wojciechowski, Jakub Bryl ),
- Zespół Szkół Publicznych Taczanów ( opiekun - Violetta Szatkowska - Bem, uczniowie - Karolina Talaga, Anna Szymańska, Ernest Dwornikowski),

Kategoria szkoły ponadgimnazjalne:
- LO Pleszew im. Stanisława Staszica ( opiekun - Robert Kulig, uczniowie - Norbert Zachwyc, Marta Gomółka, Aneta Szymczak
- Zespół Szkół Usługowo Gospodarczych Pleszew ( opiekun - Robert Kuźdub, uczniowie - Patrycja Skorzybót, Kamila Zając, Łukasz Caban )

Wyniki:Kategoria gimnazjum:
I miejsce - Zespół Szkół Publicznych Nr 3 Pleszew - pkt 34
II miejsce - Zespół Szkół Publicznych Nr 2 Pleszew - pkt 30
III miejsce - Zespół Szkół Publicznych Nr 1 Pleszew - pkt 24
IV miejsce - Zespół Szkół Publicznych Taczanów - pkt 23

Kategoria szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce - LO Pleszew im. Stanisława Staszica - pkt 34
II miejsce - Zespół Szkół Usługowo Gospodarczych Pleszew - pkt 27
Szkoły które zajęły I miejsce otrzymały dodatkowe nagrody rzeczowe.
Za osiągnięcie największej liczby punktów z I części konkursu nagrodę indywidualną otrzymał Norbert Zachwyc z LO Pleszew im. Stanisława Staszica, który na możliwych 30 punktów zdobył ich 27.

Każdy z uczestników konkursu otrzymał nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy. Opiekunowie otrzymali także podziękowania.

Organizatorzy: mgr Robert Kuźdub, mgr Maria Rzepka, mgr Agnieszka Gościniak, mgr Joanna Radna


VI edycji Wielkopolskiego Konkursu Nasza Europa

Ewelina Durska uczennica klasy II liceum profilowanego została II zwycięzcą etapu powiatowego VI edycji Wielkopolskiego Konkursu Nasza Europa. 10 kwietnia 2006r. uczestniczyła w finale wojewódzkim tego konkursu. W etapie wojewódzkim w Koźminie Wlkp. brali udział reprezentanci 35 powiatów naszego województwa.

Maria Rzepka


Cudze chwalicie, swego nie znacie

W dniu 31 marca 2006r w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się spotkanie z lokalna poetką panią Marią Korzeniewską. W montażu słownym "Cudze chwalicie, swego nie znacie", uczennice klas II liceum profilowanego i zasadniczej szkoły zawodowej przybliżyły nam twórczość lokalnej poetki, zaprezentowały wydane tomiki oraz wybrane utwory poetyckie.
W poezji pani Korzeniewskiej dostrzec można miedzy innymi przywiązanie do rodzinnego miasta Pleszewa, miłość do ziemi ojczystej , rozmyślania nad życiem ,j ego kształtem i przemijaniem oraz podziw i zafascynowanie światem przyrody.
Pani Korzeniewska zaprezentowała osobiście wybrane przez siebie utwory poetycki, podzieliła się swoimi refleksjami na temat "pracy" oraz odpowiedział na liczne pytania uczniów. Na koniec spotkania rozległy się brawa i spontaniczne " Sto lat"
Spotkanie i program artystyczny przygotowały: Natalia Bogacz, Natalia Zaworska. Magdalena Rupiczak, Agnieszka Nawrocka, Marlena Wolińska i Daria Kozłowicz z klasy II clp., Joanna Szymkowiak, Marta Czaplicka i Joanna Pawłowska z klasy II blp., oraz Agnieszka Skrzypczak z klasy II d zsz i Justyna Frąszczak z klasy II s zsz pod opieką nauczycielek Doroty Stacherskiej i Agnieszki Gościniak. O wspaniałą dekorację zadbały: Beata Chatlińska i Joanna Radna.

D .Stacherska


STRACONE LATA

W ZSUG wystąpiła Joanna Antolak z programem profilaktyczno - teatralnym. Aktorka krakowskiej sceny "Kurtyna" najpierw przedstawiła przejmujący, półgodzinny monodram pt. "Stracone lata" a potem krótko opowiedziała o trzech stopniach uzależnienia alkoholowego.
Ponieważ posługiwała się tez językiem młodzieży i podawała sugestywne przykłady z życia, zostałam nagrodzona gromkimi brawami.

D.KONOPCZYŃSKA

DZIEŃ WIOSNY
Dnia 21 marca 2006r Samorząd Uczniowski ZSUG wraz z opiekunami zorganizował dla uczniów zajęcia integracyjne z okazji Święta Wiosny.
I mimo że wiosny jak na razie nie widać, uczniowie chętnie brali udział w występach solo i grupowych karaoke, a następnie oglądali filmy video w wyznaczonych salach lekcyjnych.

D.Stacherska

X Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

W bibliotece Zespołu Szkół Usługowo - Gospodarczych, 17 marca 2006r odbył się szkolny etap X Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej ,
którego patronem jest ks. Kard. Józef Glemp.
Jego organizatorem jest: Ośrodek Młodych Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana
Tekstem źródłowym konkursu jest Biblia Tysiąclecia z przypisami, a jego zakres merytoryczny obejmuje: Pisma Janowe, w tym Ewangelię wg św. Jana, Listy św. Jana (1J, 2J, 3J ), oraz Apokalipsę św. Jana ( Ap. ).
Autorami pytań są profesorowie Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefan Wyszyńskiego. Konkurs składa się trzech etapów: szkolnego, diecezjalnego, ogólnopolskiego.
Do etapu szkolnego przygotowywało się 6 uczniów z klas 1 i 2 liceum profilowanego a przystąpiło 3. Formą były pytania testowe na które uczestnicy mieli maksymalnie 45 minut. Testy sprawdziła komisja szkolna w składzie: p. mgr Magdalena Karczewska, ks. mgr Jarosław Kołodziej, ks. Łukasz Olejnik
Do dalszego etapu przeszły trzy osoby, które uzyskały największą liczbę punktów lecz nie mniejszą niż 50%. Są to: Agnieszka Majchrzak, Edyta Wojtczak, Paulina Kubiak.

Ks. Ł.Olejnik

III Wiosenny Turniej Piłki Siatkowej Chłopców

15.03.2006 odbył się III Wiosenny Turniej Piłki Siatkowej Chłopców Szkół Ponadgimnazjalnych.

Po oficjalnym otwarciu przez dyrektor I.Kałuzną, odbyły się mecze grupowe na 2 salach sportowych.
Sytuacja w grupach wyglądała następująco:

1. LO Pleszew 1. ZSUG
2. ZSRCKU Marszew 2. ZSP nr 2 Jarocin
3. ZSP nr 1 Jarocin 3. ZST Pleszew


Finał C ( miejsce 5-6) ZST -ZSP nr Jarocin 2-0
Finał B ( miejsca 3-4) ZSP nr Jarocin -ZSRCKU Marszew 2-1
Finał A ( miejsca 1-2) ZSUG Pleszew -LO Pleszew 0-2

Klasyfikacja końcowa turnieju:

1 miejsce LO Pleszew
2.miejsce ZSUG Pleszew
3.mijesce ZSP nr 2 Jarocin
4.miejsce ZSRCKU Marszew
5.miejsce ZST Pleszew
6.miejsce ZSP nr 1 Jarocin


Wszystkim uczestnikom dyplomy i puchary wręczyła dyrektor I. Mikstacka-Mikuła.
Szczególe podziękowania za pomoc w organizacji turnieju pragnę złożyć nauczycielom wychowania fizycznego oraz Dyrekcji ZSP nr 2 w Pleszewie za udostępnienie sali sportowej. Organizatorami turnieju byli nauczyciele wychowania fizycznego ZSUG oraz p. R Kużdub.

Grzegorz Gałuszka

Twoja krew ratuje życie

Dnia 13.03.2006 w Zespole Szkół Usługowo-Gospodarczych w Pleszewie, odbyła się akcja honorowego krwiodawstwa pod hasłem "Twoja krew ratuje życie". Jej celem było: propagowanie humanitarnych wartości, promowanie idei honorowego krwiodawstwa, pozyskanie honorowych dawców krwi.
Zespól Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Kalisza o godzinie 14.00 rozpoczął rejestrację honorowych dawców i zbiórkę krwi. Zarejestrowano 68 osób (byli to uczniowie pełnoletni, z klas wieczorowych i dziennych). Krew oddało 60 osób, łącznie zebrano 27 litrów krwi. Honorowi dawcy otrzymali drobne upominki. Zbiórkę krwi zakończono o godzinie 16.30. Za sprawny przebieg akcji odpowiedzialni byli organizatorzy : Bożena Werdyn, Małgorzata Hertman, Sabina Guz

M.Hertman

TWOJA KREW RATUJE ŻYCIE

Pod takim hasłem dnia 10 marca 2006r w Zespole Szkół Usługowo-Gospodarczych odbyło się spotkanie z przedstawicielami Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Cele spotkania
-Szerzenie wśród młodzieży wiedzy o honorowym dawstwie krwi
-Przedstawienie sposobów wykorzystania krwi honorowych dawców w lecznictwie
-Zapoznanie ze sposobem interpretowania wyników badania krwi
-Przedstawienie zasad oddawania krwi

Porządek spotkania
1.Rozpoczecie o godzinie 14.00 w sali 11
2.Powitanie gościa
3.Krótka prezentacja na temat funkcji i budowy krwi
4.Prelekcja na temat krwiodawstwa -zaproszenie goście
5.Pytania do gościa.
6.Zakończenie.
W spotkaniu wzięła udział młodzież chcąca oddać krew. Uczniowie zadawali liczne pytania. Osoby odpowiedzialne za sprawny przebieg spotkania: Małgorzata Hertman, Sabina Guz, Bożena Werdyn

Małgorzata Hertman

KONKURS WIEDZY O OBRONIE CYWILNEJ

9. marca 2006 roku w Zespole Szkół Usługowo - Gospodarczych odbył się etap rejonowy konkursu wiedzy o obronie cywilnej o puchar szefa Wojewody Wielkopolskiego dla szkół ponadgimnazjalnych.
Celem konkursu była popularyzacja obrony cywilnej oraz upowszechnienie i utrwalenie wiedzy w zakresie elementarnych zagadnień obrony cywilnej.
Współorganizatorem etapu rejonowego był Wydział Zarządzenia Kryzysowego i Spraw Obronnych w Starostwie Pleszewskim i Zespół Szkół Usługowo - Gospodarczych.
W konkursie brały udział 3 - osobowe zespoły szkolne z następujących szkół:
- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie
- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie
- I Liceum Ogólnokształcące w Jarocinie
- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie
- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krotoszynie
- Liceum Ogólnokształcące im H. Kołłątaja w Krotoszynie
- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zdunach
- I L.O. w Pleszewie
- Zespół Szkół Usługowo - Gospodarczych w Pleszewie

Wszystkie drużyny uczestniczące w konkursie otrzymały dyplomy. Drużyny, które zajęły 3 pierwsze miejsca otrzymały puchary i nagrody rzeczowe.

JUSTYNA GÓRCZYŃSKA

DRZWI OTWARTE

Jak co roku w naszej szkole odbyły się "drzwi otwarte".
W dniu 07.03.2006r wszyscy zainteresowani a w szczególności gimnazjaliści mogli odwiedzić nasza szkołę, gdzie nauczyciele z zespołu promocyjnego oraz uczniowie oprowadzając po gmachu szkoły pokazywali wszystkie atuty - piękne sale lekcyjne, bogato wyposażone w wszelkie pomoce dydaktyczne, dużą sale gimnastyczną oraz pracownie językowe, komputerowe i bibliotekę szkolną.

JOANNARADNA

Rekolekcje Wielkopostne w Zespole Szkół Usługowo - Gospodarczych w Pleszewie

W dniach od 6 marca do 8 marca 2006r. odbyły się w ZSUG w Pleszewie Rekolekcje Wielkopostne.
Mottem przewodnim rekolekcyjnych rozważań były słowa zaczerpnięte z Listu św. Pawła Apostoła do Filipian "Z troską i drżeniem zabiegajcie o własne zbawienie". Rekolekcje odbywały się w Kościele parafialnym p.w. Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie.
Odpowiedzialnymi za przeprowadzenie ćwiczeń rekolekcyjnych byli Ks. Łukasz Olejnik i Ks. Jarosław Kołodziej.
W pierwszym dniu rekolekcji uczniowie mieli możliwość spotkania się z Ks. Adamem Wawro, który jest Diecezjalnym egzorcystą. Drugi dzień rekolekcji poświecony był przygotowaniu do sakramentu pokuty i pojednania oraz wspólna Adoracja Najświętszego Sakramentu. Uwieńczeniem i zarazem najważniejszym wydarzeniem w ciągu rekolekcji było spotkanie z Chrystusem w czasie Eucharystii w trzecim dniu rekolekcji.
Podsumowując należy podziękować przede wszystkim samemu Panu Bogu za dar przeżytych rekolekcji.
Słowa wdzięczności należą się również Dyrekcji ZSUG w Pleszewie oraz Ks. Dziekanowi Krzysztofowi Grobelnemu za udostępnienie świątyni na czas rekolekcji uczniom w/w szkoły. Rekolekcje były organizowane z myślą o młodzieży i tym którzy przybyli na rekolekcyjne spotkania jesteśmy szczególnie wdzięczni.

ks.Jarosław Kołodziej

PROMOCJA SZKOŁY W GIMNAZJACH

W marcu w ZSUG trwała promocja szkoły w gimnazjach powiatu pleszewskiego i powiatów sąsiednich. Odwiedziliśmy gimnazja w następujących miejscowościach: Pleszewie ZSP nr 1, ZSP nr 2, ZSP nr 3, Taczanowie, Choczu, Dobrzycy, Gizałkach, Kowalewie, Witaszycach, Woli Książęcej, Korytach, Białobłotach, Jankowie, Sobótce. Dnia 8 kwietnia odbyły się targi edukacyjne w Kotlinie.

Ewelina Czajczyńska

VII MISTRZOSTAW POLSKI SZKÓŁ IM.H.CEGIELSKIEGO W PIŁCE KOSZYKOWEJ CHORZÓW

03.03.2006r MIEJSCE III

UCZNIOWIE :
1.Tomasz Mielcarek 3clp
2.Rafał Stachowski 3blp
4.Konrad Antczak 2a ZSZ
5.Łukasz Waliszewski 3blp
6.Maciej Kałuzny 1s ZSZ
7.Krystian Jańczka 2c ZSZ
8.Mateusz Wężyk 3a ZSZ

Robert Lenarczyk
Sprawozdanie z przebiegu II etapu XVI Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej
Dekalog w nauczaniu Jana Pawła II

Eliminacje na etapie diecezjalnym miały miejsce 2 marca 2006r. w Liceum Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim. Przystąpiło do niego 125 uczestników z terenu Diecezji Kaliskiej reprezentujących 37 szkół.
Uczniowie naszej szkoły zajęli następujące miejsca (kolejność miejsc przyznano ex aequo z tymi, którzy mieli tę sama ilość punktów )

Joanna Szymkowiak - trzydzieste
Natalia Bogacz - trzydzieste szóste
Mateusz Krzykos - trzydzieste ósme

Za udział uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe z rąk Dyrektora Delegatury Kaliskiej Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty - pani mgr Małgorzaty Kasprzyckiej.
Jako katecheci chcielibyśmy podziękować uczniom za włożony wysiłek i poświęcony czas. Ufamy ze wiedza która zdobyli pomoże im w kształtowaniu swojej postawy.
Zgodnie z zaleceniem Wizytatora Diecezjalnego oraz Statutem Zespołu Szkół Usługowo - Gospodarczych uczniowie Ci będę protegowani do oceny celujące z religii.

ks. Łukasz Olejnik

Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Hipolicie Cegielskim

1 marca 2006r w Zespole Szkol Rolniczych i Technicznych w Powodowie odbył się Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Hipolicie Cegielskim. Uczestniczyły w nim trzyosobowe reprezentacje z dziewięciu szkol im. Hipolita Cegielskiego. Zespól Szkol Uslugowo-Gospodarczych w Pleszewie reprezentowali: Anna Lisiak, Patrycja Skorzybst oraz Łukasz Caban z klasy Ib. lp. pod opieka mgr Marleny Bacler.

Marlena Bącler

Walentynki

W dniu 9 lutego 2006r w naszej szkole obchodziliśmy zbliżające się w Walentynki. Z samego rana specjalny goniec przekazał adresatom kartki walentynkowe, które znalazły się w szkolnej skrzynce " poczty zakochanych".
Program Walentynkowy przygotowany z okazji Dnia Zakochanych składał się z wierszy o miłości, humorystycznych scenek które reprezentowali uczniowie klas I alp, I blp, I clp, II blp i II clp.
Po obejrzeniu programu artystycznego uczniowie bawili się w sali gimnastycznej wspólnie śpiewając karaoke- piosenki nie tylko o miłości. Nad zgromadzonymi czuwał przez cały czas Amor uzbrojony w łuk
i strzały gotowy do ustrzelenia kolejnej ofiary.
O godzinie 17.00 program artystyczny przygotowany przez uczniów ZSUG został przedstawiony w ramach II Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Miłosnej ( i miła charakter pozakonkursowy) w Powiatowej Świetlicy Środowiskowej dla młodzieży dojeżdżającej w Pleszewie.
Imprezę zorganizował Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami p.Pawłem Kulą i p. Dorotą Stacherską przy nieocenionej współpracy
p. Beaty Chatlińskiej, p.Joanny Radnej i p. Agnieszki Gościniak.

D.Stacherska

Olimpiada Teologii Katolickiej 2006

Dnia 28 stycznia 2006r. w Bibliotece Zespołu Szkół Usługowo - Gospodarczych przeprowadzony został egzamin na etapie szkolnym
Olimpiady Teologii Katolickiej 2006 nt. Dekalog w nauczaniu Jana Pawła II.
W egzaminie wzięło udział 5 uczniów z klas licealnych.
Komisja w składzie: p. mgr Magdalena Karczewska, ks. mgr Jarosław Kołodziej
i ks. mgr Łukasz Olejnik, po sprawdzeniu prac, do etapu diecezjalnego zakwalifikowała trzy osoby.
Celem olimpiady było poszerzenie i pogłębienie wiedzy związanej z dekalogiem oraz twórczością Jana Pawła II.
Przygotowanie do olimpiady polegało na zapoznaniu się z materiałem określonym przez organizatora, który dotyczył bezpośrednio dekalogu. Obejmował on wybrane fragmenty Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu, Katechizm Kościoła Katolickiego, Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego, oraz dokumenty wybrane z nauczania Jana Pawła II.

Ks. Łukasz Olejnik

BAL HIPOLITA

21stycznia 2006 roku po raz piąty odbył się BAL IM. HIPOLITA CEGIELSKIEGO na którym bawiło się 120 osób.

Ewelina Czajczyńska


I Zimowy Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt

W dniu 16 stycznia 2006 odbył się I Zimowy Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt w którym wzięło udział 6 drużyn
Po losowaniu zespoły zostały podzielone na 2 grupy:
I grupa to : LO Pleszew, ZSP nr Jarocin, ZSUG Pleszew
II grupa ZSRCKU Marszew, Gimnazjum nr Pleszew, ZSO Jarocin.
Pierwsza grupa rozgrywała swoje gry na sali sportowej ZSUG , druga grupa na sali OSiR w Pleszewie systemem "każdy z każdym".
Po meczach grupowych odbyły się finały . W finale C o miejsca 5-6 zmierzyły się drużyny ZSUG Pleszew i ZSRCKU Marszew, w finale B o miejsce 3 - 4 walczyły szkoły LO Pleszew i Gimnazjum nr Pleszew, a w finale A o miejsce 1-2 grały ZSP nr Jarocin i ZSO Jarocin.
Klasyfikacja końcowa:
1 miejsce ZSO Jarocin
2 miejsce ZSP nr 1 Jarocin
3 miejsce Gimnazjum nr 1 Pleszew
4 miejsce LO Pleszew
5 miejsce ZSRCKU Marszew
6 miejsce ZSUG Pleszew
Organizatorami turnieju byli nauczyciele wychowania fizycznego i historii.
Szczególne podziękowania należą się pani dyrekcji ZSP nr w Pleszewie a szczególnie
dyr. mgr Pawłowi Kołodziejskiemu za udostępnienie sali sportowej a także panu Szymonowi Adamskiemu oraz panu Piotrowi Suharkowi za pomoc w przeprowadzenie zawodów i pani Bozenie Werdyn za opiekę medyczną.

Grzegorz Gałuszka

STRES POD KONTROLĄ

W dniu 16 stycznia 2006r w ZSUG w Pleszewie realizowano IV Edycję Programów " Stres pod kontrolą" dla uczniów klas maturalnych.
W programie uczestniczyło 90 osób z klas III a, b, c lp. Zajęcia prowadziła p. Jolanta Haak - psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Danuta Konopczyńska - pedagog szkolny, Bożena Werdyn - pielęgniarka szkolna.

D.Konopczyńska

STUDNIÓWKA

7 stycznia 2006r 100 dni do matury zaczęły odliczać klasy dzienne III alp, III blp, III clp, oraz klasy wieczorowe II ULO, III tz, III lh, IV LZD


EWELINA CZAJCZYŃSKA
Powiatowy Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt

Dnia 05.01.2006 został zorganizowany przez Powiatowy Szkolny Związek Sportowy Powiatowy Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt Szkół Ponadgimanzjalnych gdzie ZSUG Pleszew zajeło III miejsce w klacyfikacji końcowej.

G.Gałuszka

WIECZORNICA

"To właśnie tego wieczoru
Od bardzo wielu wieków
Pod dachem tkliwej kolędy
Bóg rodzi się w człowieku."


22 grudnia 2005 roku o godz. 16:00 Dyrekcja szkoły, Grono pedagogiczne, emeryci i renciści oraz wszyscy pracownicy administracji i obsługi Zespołu Szkół Usługowo - Gospodarczych w Pleszewie spotkali się przy wigilijnym stole, aby razem przeżywać radość z narodzin Jezusa Chrystusa, by podzielić się opłatkiem i wspólnie kolędować.
W nastrój świąteczny wprowadził zebranych utwór wokalno - instrumentalny "Jest taki dzień" w wykonaniu uczennic: Justyny Baranowskiej z klasy III a Lp., Agnieszki Graczyk i Katarzyny Sobczak z klasy III b Lp., Anny Hyżyk z klasy I a Lp. i Angeliki Biesiady z klasy I b Lp. Następnie uczennica Natalia Bogacz z klasy II c Lp. przedstawiła krótką historię obchodów Świąt Bożego Narodzenia. Istotę tych świąt przypomniał również ksiądz Łukasz Olejnik, czytając fragment o Narodzeniu Pańskim z Pisma Świętego. Następnie Magdalena Rupiczak z klasy II c Lp. w imieniu uczniów Zespołu Szkół Usługowo - Gospodarczych złożyła obecnym życzenia świąteczne i noworoczne. Pani Dyrektor Iwona Kałużna skierowała "ciepłe słowa" do zgromadzonych przy świątecznym stole. Ciepłym, serdecznym życzeniom nie było końca. Goście podzielili się opłatkiem, a następnie przy wtórze grupy uczennic wspólnie kolędowali. Popłynęły radosne słowa kolęd: "Lulajże Jezuniu", "Gdy śliczna Panna", "Przybieżeli do Betlejem", "Pójdźmy wszyscy do stajenki". Jednoczący śpiew podsumował uczeń Radosław Janiak z klasy II b Lp., wykonując utwór instrumentalny "Pada śnieg". Kolejnym punktem spotkania opłatkowego było kosztowanie wspaniałości z suto zastawionego stołu, które upływało w asyście rozmów zgromadzonych.
O czarowność i wyjątkowość wigilijnego spotkania w szkole zadbały: mgr Beata Chatlińska, mgr Agnieszka Gościniak, mgr Halina Ignac, mgr Agnieszka Jańczak, mgr Joanna Radna, mgr Dorota Stacherska oraz mgr Paweł Kula.

Agnieszka Gościniak


TRADYCJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

Tradycją naszej szkoły stało się już, że Klub Europejczyka w okresie świąt Bożego Narodzenia przybliża uczniom naszej szkoły zwyczaje świąteczne krajów europejskich. W ubiegłym roku byliśmy z wizytą w Niemczech i Wielkiej Brytanii, w tym roku zaprosiliśmy wszystkich na święta do Finlandii - krainy św. Mikołaja. Członkowie Klubu w humorystyczny sposób przedstawili Finów przygotowujących się do świąt. Fińskie nazwy świąt oraz słomiane koziołki wywołały wśród uczniów salwy śmiechu.
Kolejnym punktem spotkania był konkurs pt. Europejski Mikołaj. Uczniowie klas I i II przygotowali reprezentantów ze swoich klas. Pod eskortą funkcjonariuszek policji zostali oni doprowadzeni na Spotkanie Europejskie. W ramach konkursu Mikołajowie zaprezentowali swoje umiejętności w rytm piosenki "Wyginaj śmiało ciało". Ich umiejętności taneczne zostały nagrodzone wielkimi brawami.
Na koniec spotkania członkowie klubu przekazali informacje dotyczące prezentów oraz staropolskie zwyczaje związane z zachowaniem przy świątecznym stole. Spotkanie zakończył wspólne śpiewanie kolęd które wprowadziły nas w świąteczny nastrój.

Maria Rzepka

Forum ekologiczne

"Woda - jej znaczenie w przyrodzie i środowisku człowieka", to temat V Pleszewskiego Forum Ekologicznego Młodzieży, zorganizowanego przez Klub Ekologiczny Ligi Ochrony Przyrody, jego opiekuna pana mgr. Grzegorza Kwiatka oraz panią mgr Agnieszkę Gościniak, przy współpracy z panią mgr Dorotą Stacherską, panią mgr Hanną Wojciechowską oraz ks. Łukaszem Olejnikiem z Zespołu Szkół Usługowo - Gospodarczych w Pleszewie, pod patronatem Ligi Ochrony Przyrody, z prezesem, panem Edwardem Karnickim, na czele.
Spotkanie odbyło się 9 grudnia 2005 roku o godzinie 13:00, w sali sportowej Zespołu Szkół Usługowo - Gospodarczych w Pleszewie, gdzie zgromadzili się uczniowie klas młodzieżowych wraz z nauczycielami, dyrekcja szkoły oraz zaproszeni goście.
Wszystkich zgromadzonych gości powitał jeden z organizatorów Forum, mgr Grzegorz Kwiatek, następnie oficjalnie rozpoczęła uroczystość dyrektor ZSUG, pani Iwona Kałużna. Dalej spotkanie prowadziły uczennice, Natalia Bogacz i Magdalena Rupiczak, prosząc na początek o zabranie głosu przedstawiciela miasta i powiatu, pana Czesława Skowrońskiego. Następnie prezes Ligi Ochrony Przyrody, pan Edward Karnicki, podsumował kolejną edycję konkursu "Moja miłość do przyrody" oraz konkurs "Woda źródłem życia". Wystąpił także Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa, pan Robert Łoza, przybliżając problematykę wodną naszego powiatu wraz z omówieniem spływu kajakowego rzeką Prosną i pokazem slajdów z tej wyprawy. Poza tym uczennice, Aleksandra Andrzejewska, Kinga Makowiecka, Ewelina Wolińska i Marlena Wolińska, wygłosiły referaty oraz omówiły prezentacje medialne dotyczące stanu zanieczyszczeń wód, wykorzystania wód do celów bytowych i rekreacyjnych na naszym terenie oraz uzdatniania wody w gospodarstwach domowych. Pomiędzy poszczególnymi prezentacjami publiczność mogła poznać poetyckie spojrzenie na wodę, w wykonaniu uczennic: Marzeny Bestrej, Eweliny Kostrzewy, Joanny Młynarczyk, Eweliny Podziemskiej i Agnieszki Skrzypczak. Ostatnim punktem programu było podziwianie przez zebranych wystawy ekologicznej oraz skromny poczęstunek i dyskusje zebranych.

Agnieszka Gościniak
KONKURS WIEDZY O NIEMCZECH I JĘZYKU NIEMIECKIM

Dnia 9 grudnia 2005 r. odbył się w naszej szkole Konkurs Wiedzy o Niemczech i Języku Niemieckim pt. "Niemcy- bez tajemnic". Do konkursu, którego organizatorem jest Wielkopolskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich przystąpiło 9 uczennic z klas II i III Liceum Profilowanego: Kamila Zając (IIalp), Ewa Szczeniak (IIIblp), Marta Derezińska (IIIblp), Anna Matysiak (IIIblp), Agnieszka Graczyk (IIIblp), Edyta Mrozińska (IIclp), Lidia Szczepaniak (IIalp), Katarzyna Grochowska (IIIalp) oraz Ewa Grabarek (IIIalp).
W wyniku przeprowadzonych eliminacji pisemnych (90-minutowy test składający się z 45 pytań) wyłoniona została laureatka etapu szkolnego- Katarzyna Grocholska, która uzyskała 56 punktów. Tym samym Kasia zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się w kwietniu 2006r.
Warto nadmienić, że Kasia została w zeszłym roku zwyciężczynią konkursu i w nagrodę pojechała na dwutygodniowy obóz do Bawarii.
Życzymy sukcesów również w tym roku.

Magdalena Liskowska

MOBILNE CENTRA INFORMACJI ZAWODOWEJ

W dniu 7 grudnia 2005 do naszej szkoły zawitały kolejny już raz Mobilne Centra Informacji Zawodowej Ochotniczych Hufców Pracy w Kaliszu.
Przedstawiciele MZIZ pan Jacek Stokłosa i pani Anna Szafran spotkali się z młodzieżą klas 2a, 3b i 3c liceum profilowanego. Tematem spotkania były " Drogi poszukiwania pracy". Doradcy zawodowi służyli uczniom pomocą w zdobywaniu wiedzy i umiejętności niezbędnych do przejścia z edukacji na rynek pracy, poszukiwania zatrudnienia, czy też uruchomienia własnej działalności gospodarczej. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się, w jaki sposób wykorzystywać swoje mocne strony w celu otrzymania konkretnych ofert pracy.
Wszyscy zainteresowani mieli możliwość skorzystania z porady indywidualnej.
Spotkanie z przedstawicielami MCIZ zorganizowała mgr Dorota Stacherska
Dorota Stacherska

KONKURS WIEDZY O HIV I AIDS

Wiedza na temat HIV i AIDS jest niezbędna każdemu człowiekowi ponieważ każdy bez względu na swoją przynależność rasową, miejsce nauki, pracy, zamieszkania, wyznanie religijne lub orientację seksualną- może ulec zakażeniu. Natomiast rodziny oraz partnerzy życiowi osób żyjących z HIV i AIDS spotykają się z brakiem zrozumienia oraz dyskryminacją zarówno w pracy, jak i życiu prywatnym. Liczba osób żyjących HIV nadal rośnie i w związku z tym można spotkać coraz więcej osób zakażonych, które są czynne zawodowo. Efektywne leczenie skojarzone oraz zastosowanie terapii pomocniczych polepsza. Samopoczucie pacjentów oraz pozwala im wykonywać obowiązki zawodowe. Tak więc każdy człowiek posiadając podstawową wiedzę o HIV i AIDS umiejętnie zabezpiecza siebie przed zakażeniem oraz potrafi dać wsparcie i nieść pomoc rodzinie przyjaciołom oraz kolegom żyjącym z HIV.
W związku z obchodzonym 1 grudnia Międzynarodowym Dniem Walki z HIV / AIDS w Zespole Szkół Usługowo Gospodarczych po raz trzeci odbyły się "Powiatowe Eliminacje Wiedzy na temat HIV i AIDS".
Celem konkursu było poszerzenie wiedzy młodzieży na temat dróg zakażenia oraz profilaktyki oraz kształtowanie właściwych postaw w stosunku do osób zakażonych i chorych.
W zawodach wzięły udział 3 osobowe drużyny ze szkół: I Liceum Ogólnokształcącego
im St. Staszica w Pleszewie , Technikum na ulicy Zielonej i Zespołu Szkół RCKU z Marszewa oraz Zespołu Szkół Usługowo-Gospodarczych z Pleszewa . Zespołowo
I miejsce zajęła drużyna z LO
II miejsce ZSUG , III miejsce równorzędnie ZSRCKU Marszew i Technikum na Zielonej
Indywidualnie nagrody otrzymali :
I miejsce Sylwia Wróblewska z ZSUG Wszyscy uczestnicy konkursu prezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy.


Bożena Werdyn

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY HIPOLITA CEGIELSKIEGO 30 listopad 2005

W dniu 30 listopada 2005 r. w Zespole Szkół Komunikacyjnych w Poznaniu, odbyło się coroczne spotkanie szkół noszących imię Hipolita Cegielskiego, na które wraz z uczniami klasy I b liceum profilowanego: Patrycją Skorzybót, Anią Lisiak oraz Łukaszem Cabanem udał się
opiekun mgr Paweł Kula
Zgodnie z corocznym harmonogramem spotkań opiekunowie przedstawili krótkie informacje o działalności szkół na niwie Patrona w roku szkolnym 2005/2006, później omówione zostały założenia Klubu w bieżącym roku szkolnym. Następnym punktem spotkania było zwiedzanie budynku Zespołu Szkół Komunikacyjnych.
Po poczęstunku wszyscy udaliśmy się na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan gdzie złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy symboliczne znicze
przed obeliskiem Patrona. Na koniec, w tym miejscu zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

Paweł Kula


Dnia 30 listopada 2005 r. w Zespole Szkół Usługowych - Gospodarczych w Pleszewie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Patrona Szkoły
- H. Cegielskiego. Uroczystość ta miała formę benefisu poświęconego Patronowi. Podczas realizacji benefisu współpracowali ze sobą uczniowie klas licealnych oraz klas zawodowych. Młodzież naszej szkoły zaprezentowała swe liczne uzdolnienia m. in. wokalne, recytatorskie, taneczne, wykazała się również umiejętnościami gry na różnych instrumentach.
Na uroczystość zostali zaproszeni następujący goście: Naczelnik Wydziału Oświaty - B. Wożniak, B. Skitek, przedstawiciele Rady Rodziców - pani M. Penkala i pan P. Bogacz.
W rolę H. Cegielskiego wcielił się uczeń klasy IIIa lp.-Adam Krzykos, Gospodarzem uroczystości - Marcelim Motty był - Radosław Janiak z klasy IIb lp. Jak przystało na benefis z prawdziwego zdarzenia, Patronowi - H. Cegielskiemu różne, bardzo różne prezenty, od własnoręcznie napisanych wierszy (Michalina Pietraszak z klasy IIIb lp), poprzez życiorys beneficjenta w formie hip hopu (Renata Piechocka z klasy Ic lp) obrazy - szkice (Natalia Jarmuż, Weronika Frańczak, Małgorzata Szulc z klasy Ic lp).
Beneficjentowi zaprezentowano także układ taneczny, który wykonali: Ania Nowaczyk, Marta Adamska z klasy IIa lp i Remigiusz Adamski z klasy II ulo. Całość przeplatały piosenki: "Przeżyj to sam", "Łatwopalni", "Znak pokoju", "Zawsze tam gdzie ty", które wykonały szkolne wokalistki: Ewelina Stróżyńska z klasy IIa lp, Justyna Baranowska z klasy IIIa lp i Angelina Biesiada z klasy Ib lp. Wokalistkom przygrywał zespół w składzie: Edyta Tyda z klasy Ic lp, Agnieszka Graczyk z klasy IIIb lp. Oryginalny był też prezent Marty Makowieckiej z klasy Ib lp, która dla Gościa Honorowego zagrała na skrzypcach utwór pt."Menuet" L Boccherini.
Na wyróżnienie zasługują także recytatorki wierszy, i to nie tylko w języku polskim: Katarzyna Grocholska z klasy IIIa lp, która zarecytowała wiersz w języku niemieckim i Agnieszka Garsztkowiak z klasy II ulo, która zarecytowała wiersz w języku rosyjskim.
Ponadto wiersze znanych polskich poetów zaprezentowały: Judyta Mazur z klasy Ic lp, Anna Czajczyńska i Magdalena Rupiczak z klasy IIc lp.
Na zakończenie Gospodarz benefisu - Radosław Janiak zagrał dla H. Cegielskiego utwór pt."Right to remember", i "zaprosił Patrona za rok, na 120-lecie szkoły".
Młodzież otrzymała zasłużone brawa od publiczności i podziękowania za odwagę, poświęcenie i determinację od organizatorek imprezy - VIOLETTY RYŻEK i MARLENY BĄCLER
PS. Dochód, w postaci miłych wrażeń przeznaczono wszystkim uczestnikom uroczystości razem i każdemu z osobna.

Violetta Ryżek

Pobyt uczniów z Zespołu Szkół Publicznych w Marszewie

Do naczelnych celów realizowanych przez Klub Europejczyka działający przy ZSU-G Pleszew należy krzewienie wiedzy na temat Europy, europejskości, dążeń wspólnotowych. W ramach swojej działalności nasz Klub propaguje ideę zjednoczonej Europy. Staramy się także ukazać jak istotne jest miejsce Polski w strukturach europejskich. Z naszymi działaniami nie pozostajemy tylko wśród młodzieży naszej szkoły ale wychodzimy również poza nią. W ramach tych działań 18 listopada 2005 gościliśmy w naszej szkole uczniów z klas początkowych Zespołu Szkół Publicznych w Marszewie. Przy pomocy konkursów i zabaw przybliżaliśmy naszym milusińskim Unię Europejską. W czasie zabaw uczyliśmy dzieci piosenek angielskich, zapoznawaliśmy ich z historią i symbolami państw UE. Dzieci uczestniczyły w konkursie plastycznym pt. "Współczesny Europejczyk". Najwięcej atrakcji wzbudziła nauka tańca greckiego przy muzyce z filmu Grek Zorba oraz "Europejski wyścig rzędów". Spotkanie to było również sprawdzianem dla nowych klubowiczów -dzieci sprawdzały ich wiedzę na temat UE oraz uczestniczyły w pasowaniu nowych członków Klubu .Na zakończenie spotkania nasi goście zwiedzili naszą szkołę.


Krwiodawstwo

Dnia 14.11.2005r., w Zespole Szkół Usługowo-Gospodarczych w Pleszewie, odbywa się akcja honorowego krwiodawstwa pod hasłem
"Krew Ratuje Życie"
Jej celem było:
" Propagowanie humanitarnych wartości
" Promowanie idei honorowego krwiodawstwa,
" Pozyskanie honorowych dawców krwi

Zespół Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Kalisza, o godzinie 14.00, rozpoczął rejestracje honorowych dawców i zbiórke krwi. Zarejestrowano 84 osoby (byli to uczniowie pełnoletni, głównie z klas wieczorowych). Krew oddało 77 osób, łącznie zebrano 34.45 litra krwi (w roku 2004 krew oddało 58 osób; zebrano 26 litrów krwi. Honorowi dawcy otrzymali drobne upominki. Zbiórkę krwi zakończono o godzinie 17.40.
Za sprawny przebieg akcji odpowiedzialni byli organizatorzy: Bożena Werdyn, Małgorzata Hertman, Sabina Guz.

Małgorzata Hertman

87 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Dnia 9 XI 2005 w sali gimnastycznej o godzinie 10.20 odbyła się wieczornica z okazji 87 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
W wieczornicy brała udział młodzież z klasy II d ZSZ : Grabarek Paulina, Kawasniewska Daria, Młynarczyk Joanna, Skrzypczak Agnieszka, Ślebioda Tomasz. Z klasy II c ZSZ wystąpili:Szablewska Krystyna, Szczypak Elwira, Szymendera Angelika, Woźniak Paulina, Walendowska Kamila a narratorem była Jolanta Grabarek z klasy I clp.
Scenariusz i muzykę przygotowała mgr Olga But-Będzieszak, projekt dekoracji i wykonanie mgr Beata Chatlińska, i mgr Joanna Radna,
oprawa techniczna mgr Paweł Kula.

Olga But Będzieszak

Eliminacje Wiedzy o Unii Europejskiej

Dnia 4 listopada 2005r. w Zespole Szkół Usługowo - Gospodarczych odbyły się zawody szkolne X edycji Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej.
Komisja szkolnej olimpiady w składzie przewodniczący mgr Maria Rzepka, mgr Joanna Radna, mgr Robert Kuźdub
Zakwalifikowała do zawodów okręgowych następujących uczniów: Ewelinę Durską z klasy II blp, Partycję Skorzybót z klasy I blp
Wśród 12 uczniów uczestniczących w zawodach szkolnych znaleźli się także chętni z klasy III blp oraz III clp.

Joanna Radna

ŚWIĘTO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Już po raz drugi w naszej szkolnej bibliotece w uroczysty sposób obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych. W tym dniu zaprosiłyśmy wszystkich stałych i okazjonalnych czytelników do odwiedzin w ramach których przygotowałyśmy wystawę najciekawszych i najpiękniej wydanych pozycji książkowych dostępnych w naszej bibliotece, a każdego odwiedzającego częstowano cukierkiem.
W celu rozpowszechnienia informacji o święcie biblioteki panie bibliotekarki wykonały piękne zaproszenia w formie plakatów.
Również z tej okazji został ogłoszony konkurs literacki na dowolną formę wypowiedzi na temat " Biblioteka moich marzeń".

Joanna Radna

Wieczornica

Ojciec Święty Jan Paweł II, nasz ukochany Papież "Odszedł do domu Ojca", ale cały czas czujemy Jego obecność. Nasz ukochany rodak całym swoim życiem oraz słowami, które do Nas kierował wskazywał Nam drogę.
Aby dać wyraz pamięci i obecności w Nas Jana Pawła II, 17 października 2005 roku, w Zespole Szkół Usługowo - Gospodarczych w Pleszewie został przedstawiony program artystyczny poświęcony pamięci Ojca Świętego. To szczególna data, bowiem 16 października 1978 roku został ogłoszony wynik wyboru papieża, którym został właśnie Karol Wojtyła i przybrał imię Jan Paweł II.
Uroczystość przedstawiły uczennice: Natalia Bogacz kl. II clp, Magdalena Czajczyńska kl. II clp, Milena Jeziorańska kl. I blp, Hanna Józefiak kl. I clp., Daria Kozłowicz kl. II clp, Monika Łyskawka kl. I clp, Marta Makowiecka kl. I clp, Michalina Pietraszak kl. III blp, Magdalena Rupiczak kl. II clp, Malwina Wińkowska kl. I clp, Ewelina Wolińska kl. III alp oraz Milena Wolińska kl. II clp. Natomiast program przygotowali: p. mgr Dorota Stacherska, p. mgr Agnieszka Gościniak oraz p. mgr Robert Kuźdub, a także p. mgr Beata Chatlińska, ks. Jarosław Kołodziej, p. mgr inż. Grzegorz Kwiatek, p. mgr inż. Paweł Kula, ks. Łukasz Olejnik, p. mgr Joanna Radna oraz p. Zofia Zielińska.
Spotkanie odbyło się w godzinach przedpołudniowych oraz popołudniowych, dzięki temu wszyscy uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w uroczystości. Oprócz wychowanków program obejrzała Dyrekcja szkoły oraz nauczyciele.
Program artystyczny był oparty na biografii Ojca Świętego, natomiast pomiędzy informacje o życiu, twórczości, drodze kapłańskiej, biskupiej i papieskiej Karola Wojtyły, zostały wplecione różne elementy sztuki. Można było wsłuchać się w recytację utworów Jana Pawła II, włączyć we wspólny śpiew ulubionych pieśni Papieża, które wtórowały występujące uczennice. Dodatkowym aspektem wzbogacającym spotkanie były różne formy przekazu, ponieważ oprócz przedstawienia informacji, recytacji i śpiewu oraz gry na instrumencie, zostały włączone medialne formy. Uwagę widzów skupiał niemy film, obrazujący wizerunek Jana Pawła II oraz ważnym elementem były zróżnicowane dźwięki odtwarzane z płyt CD. Między innymi efekt zaskoczenia wywołał dźwięk uderzenia piorunu, który przywitał publiczność, bezpośrednio po Nim został wygłoszony komunikat o śmierci Jana Pawła II, a dopiero później na zasadzie retrospekcji, zostały przypomniane kolejne etapy życia Karola Wojtyły, od dzieciństwa po śmierć. Z płyt zostały odtworzone słowa Jana Pawła II kierowane szczególnie do młodzieży oraz na przykład oryginalna wersja ogłoszenia wyboru nowego Papieża. Spotkanie upłynęło w miłej, wzruszającej oraz nieco refleksyjnej atmosferze, ale nie zbrakło również elementów humoru, którego tyle miał Nasz Ojciec Święty. Myślę, że to było głębokie przeżycie dla wszystkich obecnych.

Po sukcesie uroczystości szkolnej, program artystyczny poświęcony pamięci Ojca Świętego został przedstawiony w Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie, w dniu 25 października 2005 roku. Podopieczni wraz z kadrą placówki, głęboko przeżywali każdy element spotkania. Tak naprawdę ten ostatni występ o wiele więcej dał osobom prowadzącym oraz nauczycielom przygotowującym niż oni sami dali. Zaangażowanie publiczności przypomniało po co tak naprawdę zostało zorganizowane to spotkanie.


A.Gośiniak

10 - 16 PAŹDZIERNIK Sprawozdanie z pobytu młodzieży niemieckiej z Gütersloh w Pleszewie


W dniach 10-16 października 2005 r. przebywała w naszej szkole 14 osobowa grupa młodzieży z zaprzyjaźnionego z naszą placówką z Berufsförderunggszentrum z Gütersloh Towarzyszyło im 4 opiekunów: dyrektor centrum Rainer Palsherm oraz nauczyciele Maria Höddlinghaus, Hellen Henciak, Heidegand Langhof
W czasie wizyty w Polsce młodzież z Niemiec uczestniczyła w rożnych zajęciach i wycieczkach integracyjnych. . Podczas wycieczki do Kalisza, a następnie do Zakopanego i Krakowa goście poznawali kulturę oraz historię naszego kraju. Dużym zainteresowaniem gości i uczniów ZSUG cieszyły się zabytki Krakowa - Katedra Wawelska, Kościół Mariacki, Sukiennice czy Brama i ulica Floriańska. Również Zakopane ze Starym Cmentarzem "Na Pęksowym Brzysku" , Kościołem św. Rodziny, oraz spacerem po Krupówkach, a następnie kolacja przy muzyce góralskiej, przysporzyły wielu wrażeń.
Szczególne zainteresowanie wzbudziła również tradycyjna polska kuchnia, czego efektem było opracowanie polsko - niemieckiej książki kucharskiej, w której znalazły się przepisy potraw typowych dla obu krajów.
Gościom z Gütersloh towarzyszyła w czasie tych kilku dni grupa młodzieży polskiej z Klas II i III Liceum Profilowanego: K. Grocholska, L. Szczepaniak, E. Szcześniak, A. Graczyk, K. Zając, M. Nowicka, N. Bogacz i A. Kozłowska. Wszystkie te osoby wykazały się dobrą znajomością jezyka niemieckiego i umiejętnością współpracy.
Pobyt młodzieży z Gutersloh był współfinansowany przez Fundację Polsko - Niemiecką, Współpracę Młodzieży oraz Radę Rodziców działającą przy naszej szkole.


Marlena Bącler
Magdalena Liskowska

FILHARMONIA KALISKA

W dniu 7 października 2005r o godzinie 12.30 odbył się w mojej szkole koncert edukacyjny pt. Orkiestra Symfoniczna - ,, Instrument Doskonały" wykonany przez muzyków Filharmonii Kaliskiej.
Lechosław Nowak - prowadzący koncert - dyrygent. W koncercie uczestniczyli uczniowie klas
I a b c , II a b c , III a b c liceum profilowanego oraz nauczyciele.

Danuta Konopczyńska

BORNA 15.09 - 5.10.2005

Sprawozdanie z pobytu młodzieży polskiej Bornie w ramach projektu "Leonardo da Vinci"
W ramach programu Leonardo da Vinci, projekt wymian i staży, tytuł projektu "Dania regionalne z Północnej Nadrenii - Westfalii i Saksonii" młodzież z Zespołu Szkół Usługowo - Gospodarczych w Pleszewie, uczestniczyła w trzytygodniowych praktykach zawodowych organizowanych przez partnerów z BORNY. W uczestniczyło 12 uczniów liceum profilowanego i zasadniczej szkoły zawodowej. Projekt zakładał wymianę doświadczeń i informacji związanych z gastronomią, poszerzenie wiadomości i umiejętności kucharskich. Istotne było także zapoznanie się z systemami organizacji pracy oraz doskonalenie znajomości języka, a w szczególności specjalistycznego języka zawodowego. Zdobywanie nowych umiejętności i doświadczeń realizowano również w ramach organizowanych wycieczek. Uczestnicy projektu mieli okazję poznać historię regionu, oraz zobaczyć najciekawsze miejsca. Ponadto w pierwszym dniu pobytu młodzież zapoznano z regulaminem pracy, programem pobytu oraz przedstawiono osoby odpowiedzialne za pobyt młodzieży.
Zakładane cele programu zostały zrealizowane m. in. poprzez podnoszenie jakości kształcenia zawodowego, promowanie znajomości języków obcych oraz kultur innych krajów uczniowie poznawali kulturę i historię miejsc, w których przebywali. Zwiedzali zabytki Drezna, Borny i Lipska, Kolonii i Munster. W Lipsku podziwiali fabrykę Porsche, nowoczesny ogród zoologiczny oraz stadion, na którym w czasie ich pobytu rozgrywano mecz futbolu amerykańskiego między drużynami Lipska i Frankfurtu.
Dodatkową atrakcją była również możliwość przepłynięcia po kanałach Lipska, co pozwoliło zobaczyć znaczną część miasta. Stażyści zwiedzali również gimnazjum w Bonie, zamek w Konigsstein, podziwiali też krajobrazy "Szwajcarii Saksońskiej". Podczas wycieczki do Fryburga uczestnicy stażu mieli możliwość zwiedzenia zakładu - "Rotkappchen" produkującego wino musujące. Tutaj poznali historię produkcji tego trunku oraz oglądali zabytkowe już maszyny i urządzenia, wykorzystywane współcześnie do jego produkcji.
Wyjazd ten umożliwił uczniom również poznanie wielu obyczajów niemieckich. Poznali między innymi potrawy typowe dla regionu Niemiec, w którym przebywali; samodzielnie przygotowywali również takie potrawy podczas codziennych zajęć praktycznych w kuchni.
Mieli również możliwość obserwacji zajęć lekcyjnych swoich rówieśników w szkole niemieckiej. Uczestniczyli w lekcjach języków: niemieckiego, angielskiego, a także w zajęciach z przedmiotów zawodowych, takich jak na przykład funkcjonowanie przedsiębiorstwa w warunkach gospodarki rynkowej czy obsługa klienta, w których również uczestniczą we własnej szkole.
Uczniowie z Zespołu Szkół Usługowo - Gospodarczych przypomnieli sobie również niektóre fakty dotyczące historii Niemiec; uczestniczyli w obchodach święta państwowego jakim jest dla Niemiec rocznica zjednoczenia kraju.
Dzięki programowi "Leonardo da Vinci" młodzież z Zespołu Szkół Usługowo - Gospodarczych w Pleszewie miała możliwość uczestniczenia w różnych formach kształcenia i szkolenia zawodowego, aby po zakończonym stażu uzyskać certyfikaty będące ważnym dokumentem, zwiększającym szansę uczniów w przyszłości na rynku pracy. Poza tym udział w stażu w znacznym stopniu wpłynął na poprawę znajomości języka niemieckiego uczniów i
wzbudził w młodych ludziach zapał do dalszego doskonalenia swoich umiejętności zawodowych.
Wszyscy beneficjenci zostali pozytywnie ocenieni przez organizacje przyjmujące i ich przedstawicieli w miejscach, w których odbywali staż. Na zakończenie szkolenia otrzymali certyfikaty potwierdzające odbycie stażu oraz zdobyte kompetencje.

28 września V Wielkopolskie Dni STOP Uzależnieniom

Wielkopolskie Dni Stop Uzależnieniom w naszej szkole rozpoczęły się od spotkania młodzieży z terapeutami ds. narkomani
z Panem M. Koniecznym i z Panią E. Wojciechowską. Następnie został przeprowadzony konkurs plastyczny w którym udział wzięło 23 uczniów klas I II III Liceum profilowanego oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej Komisja konkursowa w składzie mgr Dorota Stacherska, mgr Olga But- Bedzieszak, mgr Violetta Ryżek, mgr Marlena Bącler przyznała:
I miejsce dla Ewy Wróblewskiej , Sylwii Wróblewskiej Marelny Wolińskiej z kl. II clp
II miejsce dla Anety Łayskawki, Beaty Frąszczak, Michała Baronowskiego z kl. II alp
III miejsce dla Tomasza Lewandowskiego i Eryka Urbaniaka z II c ZSZ
IV miejsce dla Marty Makowieckiej , Angielki Biesiady i Ilony Peszke z I blp
V miejsce dla Daniela Wolińskiego i Jakuba Kostki z II clp
W tym samym czasie zostały rozegrane zawody sportowe w następujących dyscyplinach:
Piłka nożna w której o wygranej Ia ZSZ przesądził rzut karny wykonany przez Miłosza Szymenderę - sędziował mgr Artur Ryzyk
Unihokej - sędziował mgr Robert Lenarczyk
Piłka siatkowa plażowa- zwyciężyła drużyna kl I clp w składzie Kamila Bruzi, Marta Styś - sędziował mgr Grzegorz Gałuszka
Ostatnia konkurencją były zawody w skakance gdzie opiekę sprawowała mgr Katarzyna Mąkosza.
Wszyscy zawodnicy jak i kibice zostali poczęstowani wafelkami oraz piciem.

DANUTA KONOPCZYŃSKA


SPRZĄTANIE ŚWIATA

Dnia 23 września 2005 r. w ramach Dni Ziemi, uczniowie Zespołu Szkół Usługowo - Gospodarczych w Pleszewie brali udział w akcji Sprzątanie Świata, zorganizowanej przez Klub Ekologiczny pod opieką Pana Grzegorza Kwiatka.
Uczniowie klas II d zsz oraz I a lp., pod nadzorem nauczycieli: Pani Agnieszki Gościniak, Pani Danuty Konopczyńskiej, Pana Grzegorza Kwiatka oraz Pani Hanny Wojciechowskiej, posprzątali teren szkoły, po czym o godz. 9:00 udali się do Boreczku. Młodzież podzielona na grupy wraz z opiekunami wyprzątała nieczystości z terenu lasku. Pracom towarzyszyły liczne dyskusje dotyczące niedorzeczności zaśmiecania własnego środowiska. W efekcie zgromadzono 40 worków śmieci.
Po owocnych działaniach nastąpiły zajęcia dydaktyczne w terenie, podczas których wykorzystano legendy powiatu pleszewskiego, dotyczące pomników przyrody oraz młodzież wyszukiwała przejawów działalności człowieka,
dbałości o środowisko naturalne.
Następnie, ok. godz. 13:00, uczestnicy akcji powrócili do szkoły.
Spotkanie było niezwykle przyjemne, bowiem przy wtórze sprzyjającej aury, nie trudno było docenić przemiły spacer, poczuć satysfakcję z wykonania dzieła na rzecz przyrody i odprężyć się w miłej atmosferze.

AGNIESZKA GOŚCINIAK

STYPENDIUM PREZESA RADY MINISTRÓW
Stypendium Prezesa Rady Ministrów otrzymała Marta Derezińska z klasy III blp.


Powiatowe Dożynki w Gołuchowie


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

Dnia 1 września 2005 roku o godzinie 9:00 nastąpiło uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2005/2006. Pani dyrektor Iwona Kałużna powitała klasy młodzieżowe oraz klasy dla dorosłych. Przedstawiła również nowego wice dyrektora szkoły Panią mgr Izabelę Mikstacką - Mikułę.

E.CZAJCZYŃSKA

Strona główna  |  Dyrekcja  |  Grono pedagogiczne  |  Aktualności  |  Galeria zdjęć  
Archiwum  |  Rekrutacja  |  Rekord Guinnessa  |  Historia  |  Współpraca  

Zespół Szkół Usługowo - Gospodarczych w Pleszewie 2005/2006